piec tybetów

Pięć tybetów czyli odmładzające rytuały tybetańskie

W ostatnim poście wspomniałam o rytuałach tybetańskich – dlatego dzisiaj postaram się rozszerzyć nieco ten temat.

Rytuały tybetańskie to zestaw pięciu ćwiczeń opartych na jodze, które skutecznie odmładzają i wpływają na całe ciało. Harmonizują czakry i regulują wydzielanie hormonów, a do tego niesamowicie pobudzają i dają zastrzyk energii na cały dzień.

Skąd pochodzą rytuały tybetańskie?

Nie wiadomo kto dokładnie wymyślił te ćwiczenia, ale praktykowano je w ciężko dostępnym klasztorze w Tybecie. Mnisi i ludzie, którzy wykonywali te ćwiczenia cieszyli się wieczną młodością i dobrym zdrowiem. Wielu ludzi odzyskało zdrowie i siłę jak za dawnych lat. Emerytowany pułkownik armii brytyjskiej – pułkownik Bratford usłyszał wieści o źródle wiecznej młodości i rozpoczął poszukiwania klasztoru. Po długim czasie odnalazł wreszcie klasztor i pod okiem mnichów nauczył się wykonywać ćwiczenia. Wrócił do kraju odmieniony – bez siwych włosów, wyprostowany i tryskający energią. Historię tą wraz z opisami ćwiczeń możecie przeczytać w książce Petera Kedlera „Źródło wiecznej młodości„.

Ćwiczenia te powinno wykonywać się codziennie najlepiej rano, ponieważ wykonane wieczorem mogą powodować problemy z zaśnięciem i żołądek rano jest pusty. Najlepiej każde ćwiczenie powtarzać 21 razy (więcej nie daje już lepszego efektu), można oczywiście mniej np. 10 i sobie stopniowo powiększać do 21 powtórzeń.

Lepiej nie wykonywać ćwiczeń podczas choroby, gorączki, menstruacji i ciąży.

Ćwiczenia zajmują w sumie jakieś 15 minut, więc myślę że warto poświecić ten czas 🙂

Efekty

Kilka cytatów z książki Petera Kedlera „Źródło wiecznej młodości”.

„Wykonuję  pięć  rytuałów   od ponad roku i wyglądam o wiele młodziej… Niektórzy twierdzą, że ubyło   mi  piętnaście   lat.   Mam mocniejsze stawy skokowe i lepszą postawę. Moje ciało nabrało giętkości i sprężystości.”

La Mae Lemkuil, Oostburg, Wisconsin

„Od prawie piętnastu lat dość intensywnie pracuję różnymi me­todami  nad  samorozwojem,  ale NIGDY nie czułem się tak, jak teraz, gdy ćwiczę pięć rytuałów. Po  trzech  tygodniach  zacząłem odczuwać  nieprawdopodobny przypływ energii i witalności. To jest naprawdę niesamowite!”

Joe Alexander, Fayetteville, Arkansas

„Skóra na moich rękach nabrała elastyczności, zniknęły zmarszczki   Polecam  wszystkim  prakty­kowanie   pięciu    rytuałów.  Po prostu róbcie je bez uprzedzeń i przyglądajcie się wynikom.”

V.T., Placerville, Kalifornia

Ćwiczenia

rytuały tybetańskie

rytuały tybetańskie

Rytuał pierwszy

Stań i złóż dłonie i ułóż je na klatce piersiowej. Zrób głęboki wdech, a przy wydechu rozprostuj ręce i zacznij obracać się szybko zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oddychaj spokojnie przy obrotach i rozluźnij ramiona. Po chwili zatrzymaj się i zrób wdech i wydech z rękami na klatce piersiowej.

Jeżeli kręci się w głowie to można wyciągnąć ręce do przodu i popatrzeć na kciuki.

To ćwiczenie działa korzystnie na krążenie i poprawia przepływ energii w ciele. Usuwa również bóle głowy.

Rytuał drugi

Połóż się na plecach z nogami i rękami położonymi płasko na podłodze. Złącz kostki stóp. Zrób wdech i podnieś do góry głowę, a potem nogi do pionu. Przy wydechu opuść najpierw nogi a potem głowę. Jeżeli boli Cię kręgosłup lędźwiowy możesz położyć dłonie pod pośladkami.

Jeżeli masz problemy z kręgosłupem lędźwiowym możesz sobie podłożyć koc pod pośladki.

Ten rytuał wzmacnia nerki, układ trawienny, narządy płciowe, dobrze wpływa na tarczyce. Wzmacnia nogi i brzuch, uelastycznia przeponę i zwiększa jakość oddychania.  Przyspiesza wirowanie czakry pierwszej, drugiej, trzeciej i piątej.

Rytuał trzeci

Uklęknij i usiądź na stopach, podwijając uprzednio palce stóp. Może być to dosyć bolesne na początku, ale bardzo dobrze działa na stopy i likwiduje haluksy. Możesz podłożyć sobie koc albo poduszkę pod palce stóp. Dłonie połóż z tyłu pod pośladkami, a podbródek przyciągnij w dół do klatki piersiowej. Zrób wdech i odchyl głowę do tyłu jak najbardziej potrafisz. Przy wydechu wróć do pozycji wyjściowej.

Ta pozycja odmładza nerki, nadnercza, tarczycę, układ trawienny i narządy płciowe. Ma korzystny wpływ na kobiety w okresie menopauzy i te z nieregularnymi miesiączkami. Wzmacnia brzuch, uelastycznia przeponę, poprawia jakość oddychania i oczyszcza zatoki. Rozluźnia dolną część kręgosłupa i kark. Przyspiesza wirowanie wszystkich czakr, a szczególnie drugiej, trzeciej i piątej.

Rytuał czwarty

Usiądź na ziemi z wyprostowanymi nogami oddalonymi od siebie na szerokość bioder. Połóż dłonie przy pośladkach płasko na ziemi i wyciągnij kręgosłup prostując plecy. Przy wdechu podnieś biodra w górę jak najwyżej możesz, aby były na jednej linii z klatką piersiową. Robiąc wydech wróć do wyjściowej pozycji.

Ten rytuał wzmacnia układ trawienny, narządy płciowe, układ limfatyczny i pobudza krążenie. Wzmacnia brzuch, nogi i ręce, uelastycznia mięsień serca. Bardzo dobrze udrażnia zatoki, pogłębia oddychanie. Ma pozytywny wpływ na objawy menopauzy i zanikającą miesiączkę. Przyspiesza wirowanie czakry pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej i piątej.

Rytuał piąty

Połóż się płasko na ziemi z rękami położonymi obok klatki piersiowej, a palcami podwiniętymi na podłodze. Wraz z wdechem podnieś głowę i całkowicie wyprostuj ręce (pies z głową do góry w jodze). Rozszerz jak najbardziej palce dłoni od siebie i staraj się, aby cała powierzchnia dłoni dociskała do podłogi. Wypchnij klatkę piersiową do przodu, a głowę odchyl nieco do tyłu. Przy wydechu unieś biodra i staraj się przenieść ciężar ciała na wyprostowane z tyłu nogi (pies z głową w dół). Rozluźnij głowę i kark, skieruj wzrok na kolana. Rozciągaj kręgosłup w tej pozycji. Pamiętaj, aby wykonywać ją boso i albo na specjalnej antypoślizgowej macie do jogi, albo na podłodze. Biorąc wdech wróć do pozycji psa z głową w górę.

To ćwiczenie podobnie jak poprzednie wzmacnia nerki, nadnercza, układ trawienny, narządy płciowe i tarczycę. Wpływa korzystnie na układ odpornościowy, zwiększa wirowanie wszystkich czakr. Wzmacnia mięśnie brzucha, rąk i nóg, stymuluje głębsze oddychanie, oczyszcza zatoki. Jest polecane przy osteoporozie, menopauzie i artretyzmie.

Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń połóż się na chwilę i rozluźnij całe ciało.

Opisy ćwiczeń mogą wydawać się nieco skomplikowane, ale uwierzcie mi że nie są to wcale trudne ćwiczenia. Polecam obejrzeć filmik i mam nadzieję, że wszystko stanie się jasne 🙂