Pięć tybetów czyli odmładzające rytuały tybetańskie
W ostatnim poście wspomniałam o rytuałach tybetańskich – dlatego dzisiaj postaram się rozszerzyć nieco ten temat.
Rytuały tybetańskie to zestaw pięciu ćwiczeń opartych na jodze, które skutecznie odmładzają i wpływają na całe ciało. Harmonizują czakry i regulują wydzielanie hormonów, a do tego niesamowicie pobudzają i dają zastrzyk energii na cały dzień.
Skąd pochodzą rytuały tybetańskie?
Nie wiadomo kto dokładnie wymyślił te ćwiczenia, ale praktykowano je w ciężko dostępnym klasztorze w Tybecie. Mnisi i ludzie, którzy wykonywali te ćwiczenia cieszyli się wieczną młodością i dobrym zdrowiem. Wielu ludzi odzyskało zdrowie i siłę jak za dawnych lat. Emerytowany pułkownik armii brytyjskiej – pułkownik Bratford usłyszał wieści o źródle wiecznej młodości i rozpoczął poszukiwania klasztoru. Po długim czasie odnalazł wreszcie klasztor i pod okiem mnichów nauczył się wykonywać ćwiczenia. Wrócił do kraju odmieniony – bez siwych włosów, wyprostowany i tryskający energią. Historię tą wraz z opisami ćwiczeń możecie przeczytać w książce Petera Kedlera „Źródło wiecznej młodości„.
Ćwiczenia te powinno wykonywać się codziennie najlepiej rano, ponieważ wykonane wieczorem mogą powodować problemy z zaśnięciem i żołądek rano jest pusty. Najlepiej każde ćwiczenie powtarzać 21 razy (więcej nie daje już lepszego efektu), można oczywiście mniej np. 10 i sobie stopniowo powiększać do 21 powtórzeń.
Lepiej nie wykonywać ćwiczeń podczas choroby, gorączki, menstruacji i ciąży.
Ćwiczenia zajmują w sumie jakieś 15 minut, więc myślę że warto poświecić ten czas 🙂
Efekty
Kilka cytatów z książki Petera Kedlera „Źródło wiecznej młodości”.
„Wykonuję pięć rytuałów od ponad roku i wyglądam o wiele młodziej… Niektórzy twierdzą, że ubyło mi piętnaście lat. Mam mocniejsze stawy skokowe i lepszą postawę. Moje ciało nabrało giętkości i sprężystości.”
La Mae Lemkuil, Oostburg, Wisconsin
„Od prawie piętnastu lat dość intensywnie pracuję różnymi metodami nad samorozwojem, ale NIGDY nie czułem się tak, jak teraz, gdy ćwiczę pięć rytuałów. Po trzech tygodniach zacząłem odczuwać nieprawdopodobny przypływ energii i witalności. To jest naprawdę niesamowite!”
Joe Alexander, Fayetteville, Arkansas
„Skóra na moich rękach nabrała elastyczności, zniknęły zmarszczki Polecam wszystkim praktykowanie pięciu rytuałów. Po prostu róbcie je bez uprzedzeń i przyglądajcie się wynikom.”
V.T., Placerville, Kalifornia
Ćwiczenia
Rytuał pierwszy
Stań i złóż dłonie i ułóż je na klatce piersiowej. Zrób głęboki wdech, a przy wydechu rozprostuj ręce i zacznij obracać się szybko zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Oddychaj spokojnie przy obrotach i rozluźnij ramiona. Po chwili zatrzymaj się i zrób wdech i wydech z rękami na klatce piersiowej.
Jeżeli kręci się w głowie to można wyciągnąć ręce do przodu i popatrzeć na kciuki.
To ćwiczenie działa korzystnie na krążenie i poprawia przepływ energii w ciele. Usuwa również bóle głowy.
Rytuał drugi
Połóż się na plecach z nogami i rękami położonymi płasko na podłodze. Złącz kostki stóp. Zrób wdech i podnieś do góry głowę, a potem nogi do pionu. Przy wydechu opuść najpierw nogi a potem głowę. Jeżeli boli Cię kręgosłup lędźwiowy możesz położyć dłonie pod pośladkami.
Jeżeli masz problemy z kręgosłupem lędźwiowym możesz sobie podłożyć koc pod pośladki.
Ten rytuał wzmacnia nerki, układ trawienny, narządy płciowe, dobrze wpływa na tarczyce. Wzmacnia nogi i brzuch, uelastycznia przeponę i zwiększa jakość oddychania. Przyspiesza wirowanie czakry pierwszej, drugiej, trzeciej i piątej.
Rytuał trzeci
Uklęknij i usiądź na stopach, podwijając uprzednio palce stóp. Może być to dosyć bolesne na początku, ale bardzo dobrze działa na stopy i likwiduje haluksy. Możesz podłożyć sobie koc albo poduszkę pod palce stóp. Dłonie połóż z tyłu pod pośladkami, a podbródek przyciągnij w dół do klatki piersiowej. Zrób wdech i odchyl głowę do tyłu jak najbardziej potrafisz. Przy wydechu wróć do pozycji wyjściowej.
Ta pozycja odmładza nerki, nadnercza, tarczycę, układ trawienny i narządy płciowe. Ma korzystny wpływ na kobiety w okresie menopauzy i te z nieregularnymi miesiączkami. Wzmacnia brzuch, uelastycznia przeponę, poprawia jakość oddychania i oczyszcza zatoki. Rozluźnia dolną część kręgosłupa i kark. Przyspiesza wirowanie wszystkich czakr, a szczególnie drugiej, trzeciej i piątej.
Rytuał czwarty
Usiądź na ziemi z wyprostowanymi nogami oddalonymi od siebie na szerokość bioder. Połóż dłonie przy pośladkach płasko na ziemi i wyciągnij kręgosłup prostując plecy. Przy wdechu podnieś biodra w górę jak najwyżej możesz, aby były na jednej linii z klatką piersiową. Robiąc wydech wróć do wyjściowej pozycji.
Ten rytuał wzmacnia układ trawienny, narządy płciowe, układ limfatyczny i pobudza krążenie. Wzmacnia brzuch, nogi i ręce, uelastycznia mięsień serca. Bardzo dobrze udrażnia zatoki, pogłębia oddychanie. Ma pozytywny wpływ na objawy menopauzy i zanikającą miesiączkę. Przyspiesza wirowanie czakry pierwszej, drugiej, trzeciej, czwartej i piątej.
Rytuał piąty
Połóż się płasko na ziemi z rękami położonymi obok klatki piersiowej, a palcami podwiniętymi na podłodze. Wraz z wdechem podnieś głowę i całkowicie wyprostuj ręce (pies z głową do góry w jodze). Rozszerz jak najbardziej palce dłoni od siebie i staraj się, aby cała powierzchnia dłoni dociskała do podłogi. Wypchnij klatkę piersiową do przodu, a głowę odchyl nieco do tyłu. Przy wydechu unieś biodra i staraj się przenieść ciężar ciała na wyprostowane z tyłu nogi (pies z głową w dół). Rozluźnij głowę i kark, skieruj wzrok na kolana. Rozciągaj kręgosłup w tej pozycji. Pamiętaj, aby wykonywać ją boso i albo na specjalnej antypoślizgowej macie do jogi, albo na podłodze. Biorąc wdech wróć do pozycji psa z głową w górę.
To ćwiczenie podobnie jak poprzednie wzmacnia nerki, nadnercza, układ trawienny, narządy płciowe i tarczycę. Wpływa korzystnie na układ odpornościowy, zwiększa wirowanie wszystkich czakr. Wzmacnia mięśnie brzucha, rąk i nóg, stymuluje głębsze oddychanie, oczyszcza zatoki. Jest polecane przy osteoporozie, menopauzie i artretyzmie.
Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń połóż się na chwilę i rozluźnij całe ciało.
Opisy ćwiczeń mogą wydawać się nieco skomplikowane, ale uwierzcie mi że nie są to wcale trudne ćwiczenia. Polecam obejrzeć filmik i mam nadzieję, że wszystko stanie się jasne 🙂
[…] uprawiać sport – przynajmniej 3 h w tygodniu, Ale warto robić sobie codziennie np 15 minut rytuałów tybetańskich + krótka relaksacja z 25 minutową drzemką po pracy. Polecam zobaczyć jakie korzyści dają […]
Pierwszy raz zetknąłem się z tym pojęciem, ale widzę że warto się tym bliżej zainteresować. Bardzo ciekawie napisane. W zasadzie każdy rodzaj rekreacyjnego ruchu jest dobry dla zdrowia, a jeśli wykonuje się przemyślane ćwiczenia to efekty z nich płynące są tym bardziej warte zachodu.
Państwa opis jest naprawdę imponujący aby trzymać tak dalej.
Genialnie napisane cieszę się, że udało mi się trafić na tak dobrze opracowany serwis.