katie piper

Historia Katie Piper

Już kilka razy spotkałam się z tą historią, dzisiaj pojawił się wywiad z Katie (link na końcu artykułu) i postanowiłam opisać tutaj jej wstrząsającą historię. Wiele osób jest totalnie utożsamionych ze swoim ciałem (szczególnie twarzą), jest to całkowicie normalne. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nasze ciało jest po części wynikiem przypadku (chociażby odziedziczenie wyglądu po rodzicach, wypadki i zostawione przez nie blizny), jak i świadomego działania (np. farbowanie włosów).  Tak naprawdę nie mamy dużego wpływu na nasz wygląd jeżeli dodać do tego podświadome dążenie do ideału w danej kulturze ( np. wysoka szczupła blondynka z dużymi piersiami), to właściwie nie mamy go wcale. Nauczyliśmy się co jest brzydkie a co ładne, wzięliśmy to od rodziców i od społeczeństwa… Warto wyjść ponad te przekonania i zrozumieć, że wszystko jest takie jakie je ocenimy na podstawie wdrukowanych głównie w dzieciństwie programów w swojej głowie. Nic nie jest piękne ani brzydkie, to my to  tak nazywamy, my tworzymy swój świat.

Katie była piękną modelką, marzącą o pracy prezenterki telewizyjnej. Tak wyglądała przed atakiem:

katie piper przed atakiem

W 2008 roku kiedy Katie zerwała ze swoim chłopakiem, ten zgwałcił ją i wynajął mężczyznę, który oblał jej twarz kwasem siarkowym. Miała poparzoną prawie całą twarz i dekolt, a także straciła wzrok w jednym oku. Na zdjęciu można zobaczyć jaki dramat i ból musiała przeżyć. Wpadła w depresje, chciała umrzeć.  Musiała nosić specjalną maskę na twarzy nawilżającą skórę i spłaszczającą blizny  i jeść przez rurkę.

Na szczęście dużo pomogła jej mama, która wierzyła że uda jej się wrócić do normalnego życia.

Katie-Piper kwas

Katie przeszła 192 operacje i założyła fundacje dla poparzonych ludzi. Opisała swoją historię w telewizji w filmie dokumentalnym zatytułowanym My Beautiful Face. Napisała również książkę „Piękność„, którą na pewno warto przeczytać.

Katie Piper katie piper teraz

Niesamowite jest, że pomimo takiego dramatu odnalazła w sobie siłę by walczyć. Nie dusi w sobie też żalu do sprawcy zdarzenia.

A to co Katie ma do przekazania:

„W życiu często patrzy się na świat tak: „piękne jest niebo, piękne są ptaki, a ja mam blizny czy poparzenia i nie jestem piękna”. Ale właściwie dlaczego? Przecież jesteś piękna, to twoje życie. I to ty o nim decydujesz. Nigdy nie wiadomo, co może nam się przydarzyć w życiu, ale to od ciebie zależy, co z nim zrobisz dalej.”

Link do wywiadu

Czasem coś co wydaje się bardzo złe, zmienia się w dobro – dzięki temu Katie może pomóc innym, którzy przeszli podobną traumę i pokazuje jak dużo optymizmu można w sobie znaleźć.

Warto polubić jej stronę na Facebooku https://www.facebook.com/katiepiperofficial, aby czerpać inspiracje w ciągu dnia.