czytanie

Jak czytać aby nie przemęczyć oczu?

Warto sobie uświadomić jak często podczas czytania napinamy się i chcemy jak najszybciej przeczytać dany tekst. Ogarnia nas niecierpliwość i zachłanność, którym w całości ulegamy. Zatrzymajmy się.  Weźmy oddech i sprawdźmy czy jesteśmy odprężeni. Wiadomo – czasem trzeba coś szybko przeczytać, ale w większości sytuacji i tak napinamy niepotrzebnie oczy. Skupmy się bardziej na procesie czytania niż celu.

czytanie

Oto kilka rad, które zniwelują zmęczenie oczu podczas czytania:

1. Co kilka zdań przymykaj oczy na sekundę lub dwie dając oczom pasywny odpoczynek.

2. Co 2 strony, lub artykuł zamykaj  oczy i robimy palming przez przynajmniej 10-15 s.

3. Koniecznie czytaj przy świetle dziennym lub w dobrze oświetlonym miejscu.

4. Co jakiś czas zerkaj na dalej położony obiekt, lub najlepiej przez okno – aby focusować wzrok na dalszej odległości.

5. Często mrugaj i łagodnie oddychaj.

6. Spróbuj zamiast po słowach przebiegać oczami po białych przestrzeniach między wierszami. Na początku może być to trochę dziwne, ale taki sposób przyczynia się do łatwiejszego czytania, a litery  stają się ostre i oczy mniej się męczą.

7. Nie marszcz brwi – spróbuj pokierować w to miejsce swoją ważność i rozluźnij brwi, można też wykonać wybrane ćwiczenie z masażu oczu.  Nie przymykaj też powiek – owocuje to krótkotrwałą poprawą ostrości, ale powoduje napięcie, zmniejszenie pola widzenia i światła docierającego do oczu.  W efekcie wzrok się pogarsza.

8. Wytnij z czarnego papieru prostokąt wielkości połowy kartki książki. Następnie wytnij w nim pasek troszkę szerszy niż wers, a na wysokość taki, żeby zmieściły się 2 wersy. Czytaj wersy przez otwór śledząc wzrokiem białą przerwę między wersami. Czytanie przez otwór ułatwia czytanie – mniej gubimy się w tekście. Po za tym podwaja się wyrazistość odczytywanego tekstu – białe przestrzenie są w większym kontraście.

szybkie czytanie

9. Jeżeli czytasz na komputerze to polecam zainstalować wtyczkę do Chrome’a BeeLine Reader, która nakłada na tekst gradient w różnych kolorach i znacząco ułatwia czytanie dłuższych artykułów w Internecie, Wg twórców aplikacji przyspiesza prędkość czytania o 25-30%.

beeline

Po za tym polecam wykonywać przynajmniej raz dziennie ćwiczenia oczu, a na pewno poczujecie efekty.