Joga oczu – ćwiczenia relaksujące i poprawiające wzrok

Jakiś czas temu pisałam o samoleczniu wzroku dr. Batesa. Dzisiaj przyszedł czas na trochę praktyki.

Dr Bates odkrył, że wady wzroku są spowodowane złymi nawykami, nadwyręzeniem i napięceim oczu. Należy więc poświęcić czas na rozluźnianie oczu i umysłu, który w procesie widzenia odgrywa znaczącą rolę. Kiedy nasze oczy i umysł są rozluźnione mogą patrzeć w „zdrowy” sposób i możliwa staje się redukcja wady.

Więcej teori przeczytacie tu: Samoleczenie wzroku metodą dr Batesa

Ćwiczenia wybrałam na podstawie książek „Samoleczenie wzroku” Boba Fingerbilda, oraz „Zapomnij o okularach” Roberta Kaplana. Najlepiej wykonywać je kilka razy dziennie (polecam conajmniej 2). Wybrałam ćwiczenia, które wydaje mi się, że przynoszą najlepsze rezultaty i skutecznie relaksują zmęczone oczy.

1. Naświetlanie

Jako, że słońca już niedługo będzie co raz mniej proponuję wykorzystać do naświetlania np. lampkę biurkową. Można ją ustawić na oczy i wygodnie usiąść na przeciwko. Zamykamy oczy i obracamy powoli głową na boki, aby naświetlać oczy z różnych stron. Staramy się odczuwać jak światło i ciepło wpływają na ich rozluźnienie. Kontynuujemy przez ok 2 minuty.

2. Masaż kciukami

Przykładamy dłonie do oczu i masujemy zamknięte gałki oczne zewnętrznymi stronami kciuków. Staramy się masować z wyczuciem – nie za mocno, ale też nie za lekko, tak aby rozmasować oczy ze wszystkich stron. Po ok. 2 minutach przechodzimy do następnego ćwiczenia – najlepiej bez otwierania oczu. Po otwarciu można przez chwilę widzieć wszystko na czarno, ale te po chwili przechodzi. Jeżeli skończy się to ćwiczenie palmingiem to nie ma w ogóle takiego dyskomfortu.

3. Palming, czyli zasłanianie

Jest to bardzo ważna technika do odprężania oczu. Siadamy przy stole i zasłaniamy oczy dłońmi tak, aby gałki oczne znalazły się w środku dłoni, ale nie powinny na nie naciskać. Przy otwartych oczach powinno być zupełnie ciemno. Zamykamy oczy i obserwujemy czerń przed oczami. Jeżeli mamy rozluźnione oczy – to będzie to jednolita czerń. Jeżeli nie to będziemy widzieć świetliste prążki, kolory i ruchy świateł. Nie staramy się na siłę rozluźnić oczu, a jedynie obserwować to co widzimy, skupić się na oddechu i rozluźniać się z kolejnym wydechem.

4. Obroty

Otwieramy oczy i robimy duże koła – po 8 w prawo i lewo. Staramy się zataczać jak największe koła.

5. X-sy

Patrzymy jak najdalej możemy w prawą górę, potem lewy dół, lewą górę i prawy dół. Powtarzamy 8 razy.

6. Mruganie

Intensywnie mrugamy przez ok minutę.  To ćwiczenie wzmacnia mięśnie oczu.

7. Zooming jednym okiem

Zasłaniamy jedno oko i stajemy przy oknie. Staramy się kierować wzrok na coś bliskiego (np ramę w oknie, czy pobliskie drzewo, a potem na coś dalszego. Zmieniamy też obiekty, ale tak żeby na zmianę patrzeć na coś bliskiego, a potem odległego. Zmieniamy oko.

8. Palming

Na koniec potwarzamy palming. Obserwujemy co się zmieniło w odczuwaniu oczu. Skupiamy uwagę na oczach i wyobrażamy sobie, że są jak obiektyw aparatu fotograficznego i mogą zoomować na każdą odległość widząc wszystko ostro i wyraźnie.

Joga oczu

Ćwiczenia najlepiej wykonywać 2 razy dziennie, efekty są odczuwalne bardzo szybko. Bardzo polecam te ćwiczenia, bo nie zajmują dużo czasu, a likwidują napięcie oczu i stosowane systematycznie poprawiają wzrok. Trzymam więc kciuki za Waszą systematyczność. Powodzenia! :)

Już niedługo filmik.

About these ads

9 responses to “Joga oczu – ćwiczenia relaksujące i poprawiające wzrok

 1. Pingback: Jak dbać o zdrowie w pracy? | Dbaj o ciało·

 2. Pingback: Jak czytać aby nie przemęczyć oczu? | Dbaj o ciało·

 3. fajne ćwiczenia na pewno dodam je do mojego zdrowego trybu życia dla oczu. Moim zdaniem powinniśmy dbać o nie w dzisiejszych czasach szczególnie, bo będziemy ślepi na starość, soczewki klima, promieniowanie LED, ktróeego pełno, praca przy kompie można by tak wymieniać bez końca… polecam też brać suplement diety vitrum vision. MI bardzo pomógł z problemem zmęczonych oczu.

 4. Hej mam pytanie:)
  Czy jak przestanę robić to regularnie lub w ogóle nie będę to moja wada wzroku powróci do dawnej wady lub się pogorszy?
  Pozdrawiam i dziękuje za wszystko czego się dowiedziałam z twojej strony:)

  • Ćwiczenia są bardzo dobrym i szybkim sposobem relaksowania oczu i poprawiania wzroku. Jednak pamiętajmy, że oczy pracują również w ciągu dnia – wiele wiec zależy czy nie przemęczamy ich np zbyt długą pracą przy komputerze. Dbanie o oczy to również dbanie o siebie, relaksowanie się czy zdrowa zbalansowana dieta. Wszystko zalezy od stylu życia. Jezeli jest w nich sporo strsu. to dobrze jest zrobić przynajmniej jakieś dowolne ćwiczenia relaksujące :)

 5. A po jakim mniej więcej czasie wykonywania regularnie ćwiczeń można zaobserwować poprawę?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s